Atrakcje okolicy

Praktyczne wiadomości z najbliższej okolicy:

Mały sklep spożywczy z podstawowymi artykułami - około 200 metrów od naszego domu. Większe sklepy znajdują się w Istebnej (Biedronka, Spar, Supersam) - około 10-15 minut samochodem. Mleko, jajka i sery – możliwość zakupu bezpośrednio od sąsiadów - produkty "prosto od krowy".

Także około 200 metrów od domku bar oraz Kaplica (Msze św. w niedziele o godz. 10.00).  

Najbliższe restauracje to około 10 – 15 minut samochodem. Z Pizzerii „Werona” położonej w Istebnej można zamówić pizzę z dowozem do domku – ulotka z menu jest w domku, www.pizzeria-werona.pl

 

 

Parę zdań o Zapasiekach i Trójwsi:

Na Gminę Istebna położoną w Beskidzie Śląskim składają się trzy miejscowości:
Istebna, Jaworzynka i Koniaków, dlatego też Istebna zwana jest "beskidzką trójwsią".
Gmina leży na styku trzech granic - polskiej, czeskiej i słowackiej. Zapasieki, w których usytuowany jest nasz domek to przysiółek (dzielnica) Jaworzynki.

Trójwieś jest miejscem, gdzie szczególnie kultywuje się tradycję, prawie w każdym domu Panie (wręcz artystki ludowe) haftują oraz wykonują na szydełku przepiękne koronkowe obrusy, zazdrostki, serwetki, a nawet stringiJ, a Panowie parają się wyrobem drewnianych instrumentów muzycznych, malują oraz rzeźbią. „Uheklowane” arcydzieła - koniakowskie koronki są znakiem rozpoznawczym tutejszego regionu, polecamy ich zakup w którejś z pobliskich galerii lub od którejś z sąsiadek.

Najwyższym wzniesieniem gminy jest bezleśna Ochodzita usytuowana w Koniakowie (895m n.p.m.), z której przy dobrej pogodzie zobaczyć można szczyty Tatr i Małą Fatrę na Słowacji, panoramę Beskidu Śląskiego i Beskid Żywiecki. Duża mapa okolicy znajduje się na ścianie w naszym domku – mamy nadzieję, że okaże się ona pomocna w planowaniu wędrówek po okolicy. 

Okolice Istebnej to przepiękne i ciekawe rejony, gdzie można interesująco zorganizować sobie czas, zarówno zimą jak i latem. Tutaj o każdej porze roku marzenia się spełniają... Malownicze okolice zachęcają do pieszych oraz rowerowych wypraw. Amatorzy białego szaleństwa mogą korzystać z licznych wyciągów narciarskich (np. sztucznie naśnieżane i czynne do późnych godzin wieczornych: Zagroń i Złoty Groń - oddalone o około 15 minut jazdy samochodem), a żądni wodnych przygód z dość sporego aquaparku w hotelu Zagroń. Przyroda i życzliwość mieszkańców stanowią podstawę wypoczynku w tym zakątku, a cisza i spokój pozwalają na prawdziwy relaks.

 

 

Aktywny wypoczynek:

NARTY

Wyjątkowy mikroklimat Istebnej sprawia, że śnieg utrzymuje się od listopada do kwietnia, a temperatura jest o 4 stopnie niższa, niż w pobliskich miejscowościach. Ponieważ cała nasza Rodzinka to zagorzali amatorzy zimy i „białego szaleństwa”, usytuowanie naszego domku uzależnione było w dużej mierze od bliskości wyciągów narciarskich. 

Do naprawdę solidnych sztucznie naśnieżanych i czynnych do późnych godzin wieczornych wyciągów narciarskich w Istebnej jest całkiem niedaleko – około 15 minut samochodem (7 km). I tak:

Zagroń – 4-osobowa kanapa (długość trasy 840m), wyciąg talerzykowy (230m), wyciąg taśmowy dla dzieci (110m) - trasy są oświetlane, ratrakowane oraz sztucznie dośnieżane, kompleks narciarski z wypożyczalnią sprzętu i instruktorami jazdy na nartach i snowboardzie, w dolinie rzeki Olzy w Istebnej (pierwszy wyciąg po prawej jadąc od strony Istebnej), więcej informacji http://www.istebna.org/wyciag-narciarski.html
Złoty Groń – wyciąg krzesełkowy 6-osobowy (długość trasy 800m), wyciąg talerzykowy (290 m), Park Śnieżny Białego Misia a w nim: wyciąg Nartusek, zajęcia dla najmłodszych, bawialnia dla najmłodszych - pokój zabaw, trasy są oświetlane, ratrakowane oraz sztucznie dośnieżane, kompleks narciarski z wypożyczalnią sprzętu i instruktorami jazdy na nartach i snowboardzie, w dolinie rzeki Olzy w Istebnej (drugi wyciąg po prawej jadąc od strony Istebnej), więcej informacji www.zlotygron.pl,

 

Pozostałe mniejsze wyciągi narciarskie:

Hotel Jano (43-476 Jaworzynka 401, tel.: (33) 855 63 20, 668 443 625) - za lasem „pod domkiem”; można przejść piechotą, około 20 minut na dół, w górę trochę więcej :), wyciąg talerzykowy w bezpośrednim otoczeniu kompleksu wypoczynkowego, na łagodnym zboczu, nadającym się do nauki jazdy na nartach i sankach, czynny od godz. 10, długość 220m,

Szus - wyciąg talerzykowy (Koniaków 680, tel. 516 85 89 06) - 6-8 km od domku (ok. 10 minut jazdy samochodem w zależności od wybranej drogi), opcje: oświetlenie, ratrak, wypożyczalnia, tor dla sanek, dostępne przy stoku: parking, bar, czynny: od godz. 9.00 do 17.00, długość i różnica wzniesień: 450/80 m, długość trasy: trasa niebieska o dł 700 m, czerwona o dł 500 m, więcej informacji www.szus.com.pl,

Szańce - wyciąg orczykowy (Koniaków Szańce 871, (33) 855 72 14; 603 952 144) - 8 km od domku (ok. 12 minut jazdy samochodem), stok oświetlony, o długości 400 m, różnica poziomów - 80 m, ubijany ratrakiem o średnim stopniu trudności, na miejscu znajduje się parking oraz wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, wyciąg czynny od 10.00 do 16.00,

Ochodzita SKI – kompleks narciarski (Koniaków 695, (33) 445 80 08) - 8 km od domku (ok. 12 minut jazdy samochodem), wyciąg czynny w godzinach 08:00 - 16:00, więcej informacji www.skiochodzita.pl

trasy:

1) Różnica wzniesień 140m, długość trasy 900m. Trudność: wymagająca. Znakomita, szeroka trasa dla dobrych narciarzy. Górna część łagodna, dalej coraz bardziej wymagająca.

2) Różnica wzniesień 90m, długość trasy 700m. Trudność: wymagająca.

3) Różnica wzniesień 90m, długość trasy 700m. Trudność: wymagająca.

4) Różnica wzniesień 140m, długość trasy 900m. Trudność: łatwa. Szeroka, zróżnicowana trasa. W środkowej części, przy trasie snowpark.

5) Różnica wzniesień 140m, długość trasy 1000m. Trudność: łatwa. Najdłuższa, łagodna trasa z pięknymi widokami. W drugiej połowie trawers.

6) Różnica wzniesień 15m, długość trasy 100m. Trudność: łatwa Krótka trasa dla dzieci i początkujących narciarzy.

 

 

BASEN

Najbliższy basen, niewielki ale przyjazny – w hotelu Jano, za lasem „pod domkiem”; można przejść piechotą, około 20 minut na dół, w górę trochę więcej :), obok hotelu również plac zabaw i brodzik dla dzieci, można zjeść tam obiad (najlepiej wcześniej zamówić, nr tel (33) 855 63 20, 668 443 625); prócz tego aquapark w kompleksie Zagroń, około 15 minut jazdy samochodem; duży aquapark również w Hotelu Gołębiewski w Wiśle (17 km).     

 

W ramach aktywnego wypoczynku polecamy także:

- wycieczkę na Trzycatek ("po naszemu" Trójstyk) - przepiękna widokowa utwardzona trasa spacerowa (doskonała nawet dla wózków dzięcięcych), oddalona o około 7 minut jazdy samochodem (5 km), potem spacer około 25 minut w jedną stronę (1 km), 

- Przygoda Park w Wiśle (17 km)
- Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu (30 km)
- Kolej linowa na Czantorię (30 km)
- Letni tor saneczkowy na Czantorii (30 km)
- Rodzinny Park Rozrywki na Równicy (30 km)

 

BASE CAMP ISTEBNA

Oddalony o 7 km park linowy razem z paintballem, strzelnicą (bcamp.pl). Zalecamy wcześniejszą rezerwację.   

 

KULIGI 

Możliwość zamówienia wyłącznie dla siebie, bądź dołączenia do organizowanej grupy. Najciekawsze według nas w Wiśle, Doliną Białej Wisełki.  

 

 

Co warto zobaczyć?

MUZEUM KORONKI W KONIAKOWIE

Izba Regionalna im. Marii Gwarek, Koniaków Szańce 550
tel. 033 855 64 23
wizytę najlepiej uzgadniać telefonicznie

Koronka koniakowska to rękodzieło o ponad 200 letniej tradycji, dzięki niej Koniaków jest znany na całym świecie. Z koronki koniakowskiej tradycyjnie wykonywano serwety i obrusy. Muzeum powstało w 1962 roku, a zobaczyć w nim można wiele ciekawych koronek i „uheklowanych” arcydzieł, w tym m.in. czepce, obszycia chust, kryzy, kołnierzyki, wstawki do bielizny pościelowej, firanki. Jedną z bardziej oryginalnych ekspozycji stanowi niedokończona serweta dla królowej Anglii Elżbiety II. Miejsce warte odwiedzenia celem poznania długiej historii koronczarstwa w Koniakowie.

 
"KURLAWA" CHATA KAWULOKÓW W ISTEBNEJ

Muzeum Regionalne, Istebna Wojtosze 824,

tel. 033 855 62 31 lub 790 262 829, chatakawuloka@gmail.com

zwiedzanie po uzgodnieniu

Chata Jana Kawuloka to zabytkowa izba regionalna z XIX wieku (powstała w 1863 roku). Należała kiedyś do Jana Kawuloka, wybitnego propagatora kultury regionalnej, twórcy instrumentów ludowych i gawędziarza z Istebnej. Obecnie chatą opiekują się córka Pana Jana – Zuzanna oraz kustosz chaty, folklorysta z zamiłowania - Janusz Macoszek (Ślązak Roku 2010).

Chata ukazuje jak wyglądał niegdyś góralski dom. W tej drewnianej chacie krytej gontem, z dwiema izbami z sienią na środku, zobaczysz tradycyjny wystrój wnętrz i archaiczne sprzęty codziennego użytku, np. żarna służące do wyrobu mąki. W jednej z izb znajduje się „kurlawy”, czyli dymny piec, z którego dym wydostawał się wprost do pomieszczenia, ponieważ nie posiadał komina. W chacie można zobaczyć także unikalny zbiór pasterskich instrumentów muzycznych, m.in. gajd, trombit oraz rogów pasterskich. Izby chaty wypełnia niesamowity klimat, barwne opowieści i przede wszystkim wyjątkowe melodie, których nie usłyszysz w żadnym innym miejscu.

 

IZBA PAMIĘCI JERZEGO KUKUCZKI W ISTEBNEJ

Istebna Wilcze 340
tel. 033 855 69 74 lub 0505 26 70 38
zwiedzanie po uzgodnieniu telefonicznym

Izba Pamięci Jerzego Kukuczki urządzona została w rodzinnym domu polskiego alpinisty. Można tutaj oglądać ciekawe pamiątki pochodzące m.in. z wypraw odbywanych w Himalaje. Izbą opiekuje się małżonka himalaisty - Pani Cecylia, która z wielkim wzruszeniem i uczuciem opowiada o życiu oraz osiągnięciach swojego męża, uważanego za jednego z najwybitniejszych himalaistów świata.

 

KOLYBA „NA SZAŃCACH” W KONIAKOWIE, Piotr Kohut
Koniaków 33
tel. 033 855 70 78 lub 0609 024 633

Kolyba ''Na Szańcach'' Piotra Kohuta oferuje możliwość udziału w warsztatach produkcji sera owczego połączonych z prelekcją i z ich późniejszą konsumpcją, a także zakup pamiątek w sklepie góralskim.

BACÓWKA (otwarta od kwietnia do października) – na miejscu wyrabiane są pyszne sery i inne regionalne specjały:
- bundz (ser z mleka owczego o łagodnym smaku, zwany „serem klaganym”), 

- bryndza (miękki, dojrzewający, kruszony podpuszczkowy ser produkowany z owczego mleka, o intensywnym, relatywnie słonym smaku, przechowywany w odpowiednich warunkach nie tarci smaku nawet przez długi czas),
- oscypki – twarde żółte sery wyrabiane z bundzu, formowane w gorącej wodzie, moczone w solance, a następnie wędzone w kolibie na zimnym dymie. Od 2007 góralskie oscypki są polskim produktem regionalnym chronionym przez prawo unijne. Podczas rejestracji jednoznacznie określone zostały parametry oscypka (m.in. maksymalna zawartość domieszki mleka krów rasy czerwonej – na 40%) oraz gminy, w których może być produkowany. Ser może być wyrabiany wyłącznie w okresie od maja do września, a sprzedawany do końca października. Gminy w województwie śląskim, w których oscypek może być produkowany to Istebna, Milówka, Węgierska Górka, Rajcza, Jeleśnia, Koszarawa i Ujsoły.

- korbacz (żółty ser produkowany z mleka krowiego, kształtem przypomina długie nitki makaronu, najczęściej splecione w warkocz lub wiązki, smak ma łagodny, mniej słony niż oscypek, nie jest też tak twardy)

- żyntyca (napój z serwatki pozostałej po „klaganiu” mleka owczego).  

SKLEP GÓRALSKI (otwarty cały rok) – można w nim zakupić oryginalne pamiątki: stroje góralskie - koszule, zapaski, ciupagi i kierpce, wyroby z wełny owczej, koronki,  wyroby z drewna i skóry.